Sonuçlar

Türkiye’nin sermaye piyasalarında ilk olan “Serathon-in Sermaye Piyasası Yazılım Maratonu” 27 Ekim 2019 tarihinde yapılan ödül töreni ile sona erdi. Finale kalarak 48 saat boyunca bizlerle birlikte olan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Serathon-in’de dereceye girerek ödül kazanan takımlar ve projeleri:


CYO

Servet Projesi

Cemal Atakan Parlak – Yunus Emre Gürses – Onur Emre Yazgan

Ankara

Sermaye piyasaları, doğası itibarıyla birçok yetkinlik ve aracın bir arada kullanılmasını zorunlu kılan yapılardır. Yatırımcı/yatırımcı adayları için süreç sermaye piyasalarında işlem yapmadan önce başlamakta; finansal okuryazarlıktan, sosyal medyada konu ile ilgili duyumlara kadar her bileşen potansiyel kitlenin yatırımcıya dönüşüm oranını etkilemektedir.

Sermaye piyasaları süreçlerini bütüncül bir bakış açısıyla ele alan Servet; Doğal Dil İşleme (NLP) ve Makine Öğrenmesi teknolojilerini oyunlaştırma (gamification) ve kişiselleştirme (personalization) ile birleştirerek kullanıcılarının sermaye piyasalarında sağlıklı bir yatırımcıya dönüşmelerini uçtan uca sağlayan bir chatbot çözümüdür.

Öğren - Dene - Yatırım Yap paradigması ile kullanıcılarına yaklaşan Servet'te:

  • Öğren: Servet size ilk tanışmanızda mesajla bazı sorular sorar ve sermaye piyasaları hakkındaki bilgi ve eğitimlerinizi ölçer. Seviyenize göre kişiselleştirilmiş eğitimler alır ve her eğitim sonunda Quiz'e tabi tutulursunuz. Aldığınız puanlar belirli bir seviyeye ulaştığında ise 'Dene' modülü aktifleşir.
  • Dene: Servet eğitim sonu quizler ile belirli puana ulaşan kullanıcıları için finansal tavsiye önerileri vermeye başlar, fakat burada da harcamalarınızdaki Küsürat'lar veya sanal para üzerinden küçük miktarlar ile sermaye piyasalarında yatırım yapmayı öğrenmenizi hedefler. (https://www.oneriver.co API Entegre)
  • Yatırım Yap: Sürecin devamında ise Servet, kullanıcıdan gelen mesaj ve isteklere göre sermaye piyasalarında işlem yapmanıza müsaade ederek; işlem yapmayı 1 mesaj ve 1 onaya indirgemiş olarak süreçleri iyileştirir. (TradeSoft API entegre)

Block-C

YTD Projesi

Aslan Mert Türksoy – Aykut Aslan

İstanbul

Platforma seçilen isim olan YTD “Yatırım Tavsiyesi Değildir” anlamına gelen sermaye piyasası ürünleri ile ilgili forumlarda sıkça kullanılan bir kısaltmadır. YTD platformu ile küçük yatırımcıların dünyasını daha güvenli hale getirecek bir çözüm üretilmesi planlanmıştır. Küçük yatırımcıların önemli sorunlarından bir tanesi forumlarda, internet sitelerinde maruz kaldıkları manipülatif yanlış bilgiler. Bu bilgilerin bir kısmı oldukça kötü niyetli olup yatırımcıları ciddi zararlara uğratabilecek ve yatırımlarını kaybetmelerine neden olabilecek içerikteler. Bunu gerçekleştirmek için takımın yöntemi bir crowd sourcing uygulaması geliştirmek ve bu manipülatif bilgileri tek bir merkezden yönetmekti. YTD skoru ismi verilen bir skor yapısı ile de bu yorumların tehlike düzeyini hesaplamaya çalıştılar. Bunun ileride bir endekse de dönüşebileceğini düşünüyorlar. Bu çerçevede, bu soruna uygun bir çözüm üretmiş oldular.


KaVe

Borsify Projesi

Yunus Emre Gündoğmuş – Kadircan Özdemir – Mert Nuhuz

İstanbul

Borsify, sermaye piyasasına girmekten çekinen, borsadaki karışık ara yüzlerden korkan kişilere hitap eder. Ayrıca hisse alırsa o hisseye dair bilgi akışına hakimiyet sağlayamayacağını düşünen kişiler için kişiselleştirilmiş asistanı, sade ara yüzü ile çözümler sunar. Aynı zamanda Twitter, KAP ve çeşitli haber kaynaklarından topladığı verileri anlamlandırır, işler ve kullanıcıya servis eder.

SERATHON-IN 2019’DAN KARELER