Mentor

Dr. Özgür Uysal

Merkezi Kayıt İstanbul - Veri Depolama Direktörü & Srateji ve İş Geliştirme Direktör Vekili

1994 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesinden mezun olan Özgür Uysal, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde Sermaye Piyasaları ve Borsa alanında yüksek lisans yaptıktan sonra Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans Bankacılık Bölümünde doktorasını tamamlamış olup, özel üniversitelerde sermaye piyasaları konusunda ders vermektedir.

İş hayatına 1994 yılında İMKB Takas ve Saklama Şirketi (Takasbank) Teftiş Kurulu’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Uysal, Muhasebe ve Raporlama, Krediler ve İç Kontrol birimlerinde yönetici olarak çalıştı.

2005 yılında Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Risk Yönetimi ve Denetim Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda görev yaptığı süre içerisinde Raporlama, Veri Depolama, Dış İlişkiler, Kurumsal İletişim Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Araştırma birimlerinin yöneticiliğini yürüten Uysal, halen Veri Depolama Direktörlüğünde Direktör ve Strateji ve İş Geliştirme Direktör Vekili olarak görevini sürdürmektedir.

MKK’da görev yaptığı süre boyunca bazıları ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülmüş olan; e-VERi: Sermaye Piyasaları Veri Bankası, RISE: Yatırımcı Risk İştahı Endeksi, Veri Anonimleştirme ve e-VEDO: Elektronik Veri Deposu Projelerinde Proje Sponsoru olarak görev almıştır. İstanbul Finans Merkezi Projesinde Vergi ve Finansal Enstrümanlar komitelerinde görev yapan Uysal, sermaye piyasası verilerinin akademik çalışmalarda ve/veya finansal piyasalarda kullanılması konusunda mentorluk görevleri de üstlenmiştir. Sorumlusu olduğu ve/veya katkıda bulunduğu akademik çalışmalarda farklı disiplinlerdeki deneyimlerini bir araya getiren Uysal’ın sermaye piyasaları, davranışsal finans ve kurumsal yönetim konularında yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Randevu Formu