Yükleniyor...

Futurist, mobil dönüşüm uzmanı, yatırımcı, uygulamacı, konuşmacı, teknoloji markalaşma ve pazarlama uzmanı olan Zehra Öney 1964 yılında İstanbul’da doğdu, İstanbul Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi aldıktan sonra 10 yıl boyunca Turizm sektöründe Türkiye’nin sayılı acentelerinde üst düzey pozisyonlarda görev aldı. Son 16 yılda ise Telekomünikasyon, Mobil ve Dijital alanlarda profesyonel yönetici olarak kariyerine devam etti. 2002 – 2007 yılları arasında Turkcell’de Uluslararası İş Geliştirme, Avrupa Birliği ve Amerika İlişkilerinde Yönetici olarak görev yapan Zehra Öney, 2007 – 2011 yılları arasında Mobilera A.Ş. Genel Müdürlüğü ile Mobilera BV Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini eşzamanlı olarak yürüttü.

2011 yılında kendi ajansı 360+ Media Interactive’i kuran Zehra Öney, Ajans Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. 2013 yılında Türkiye’yi artırılmış gerçeklik ile tanıştırmıştır. 2011 yılında Londra İngiltere’de kurulan ve günümüzde dünya çapında 65 milyondan fazla üyeye sahip olan artırılmış gerçeklik uygulaması Blippar’ın 2014-2017 yılları arasında Türkiye CEO’su ve aynı zamanda Blippar Global SMT (Senior Management Team) ve Blippar Türkiye Münhasır Temsilcisi olarak da görev yapmıştır.

Zehra Öney, 1,5 yıl süren bir hazırlık süreci sonrasında 2019 yılının Ocak ayında Teknolojide Kadın Derneği’ni 70’ten fazla kurucu üye ile kurmuştur. Türkiye’nin önde gelen firmalarının C-level yöneticilerinin kurucu üye olarak bulunduğu Teknolojide Kadın Derneği bilim ve teknoloji dünyasında, kadının kendi potansiyelini keşfetmesini ve fırsat eşitliğini sağlayarak teknoloji sektöründe kadın sayısını arttırmayı ve toplumsal kalkınmayı desteklemeyi amaç edinerek kurulmuştur. Araştırma ve ölçümleme çalışmaları yapmak, üniversite öğrencilerini ilk iş adımlarında desteklemek, STEM öğrencilerine ilham aşılamak, kamu nezdinde yapılacak çalışmalarla teknolojide kadın eğitimi konusunun desteklenmesini sağlamak, kız çocuklarının STEM alanındaki eğitimlerini destekleyici çalışmalar yapmanın öncelikli çalışma alanları arasında yer aldığı Teknolojide Kadın Derneği, Zehra Öney başkanlığında kuruluşunun hemen ardından hızla projelerine başlamıştır.

Zehra Öney, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı, Dorçe Prefabrik Bağımsız Yönetim Kurulu ve İdare Meclisi Üyesi, Bahçeşehir Üniversitesi Graduate School of Business Yönetim Kurulu üyesi, MMA (Mobile Marketing Association) Türkiye Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesi, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) üyesi, TAİK (Türkiye-ABD İş Konseyi) Dijital İletişim Danışmanı ve Startupbootcamp merkezli Türk Mentor Hareketi, Mentor Effect platformu Lead Mentor’ü olarak da çalışmalarına devam etmektedir. Öney aynı zamanda pazarlama ve reklam alanlarında artırılmış gerçeklik, yapay zeka, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklik uygulamaları uzmanı ve uygulayıcısıdır. Evli ve 2 kız çocuğu annesidir.