Yükleniyor...

Sermaye Piyasası Alt Yapısı

Sermaye piyasasında işlem döngüsü, aracılık, portföy yönetimi, müşteri hizmetleri-teknik destek (backoffice) ve veri dağıtım şirketlerinin bir arada çalışmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Türkiye’de kanunla sermaye piyasasını düzenlemekle yetkilendirilmiştir. Ülkedeki tüm sermaye piyasası işlemleri SPK’nın onayına tabidir. Kurulun temel görevleri
 • Sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi ortamda işleyişini sağlamak,
 • Yatırımcı haklarını korumak,
 • Sermaye piyasalarının işleyiş kurallarını belirlemek,
 • Yatırım kuruluşlarının kuruluş izinlerini vermek,
 • Sermaye piyasası ürünlerinin ihracına izin vermek,
 • Piyasaların adil ve etkin çalışmasında gözetim fonksiyonu üstlenmek,
 • Kamuyu aydınlatma esaslarını belirlemek.

 

 • Borsa İstanbul’daki piyasalarda işlem yapabilmek için mutlaka bir aracı kurum veya banka üzerinden emirlerin iletilmesi gerekir.
 • Aracı kurumlar ayrıca yatırım danışmanlığı, bireysel portföy yönetim hizmeti faaliyetleri de yapmaktadır.
 • Son yıllarda yatırım danışmanlığı ve portföy yönetiminde teknoloji kullanımı artmıştır.
 • Yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonları sadece portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilebilmektedir.
 • Yatırım fonları, yatırımcılara tek başına ulaşamayacakları yatırım fırsatlarını geniş bir yelpazede sunabilmektedir.
 • Portföy yönetim şirketleri ayrıca yatırım danışmanlığı ve bireysel portföy yönetim hizmeti faaliyetleri de yapmaktadır.
 • Portföy yönetim şirketleri, yönetmekte sermaye piyasası araçlarına ilişkin işlemleri aracı kurum veya banka kullanarak yapmaktadır.

 • Müşterilerin borsaya emir ilettiği ve aracı kurumlar tarafından sağlanan platformlar, müşteri hizmetleri-teknik destek şirketleri (backoffice) tarafından geliştirilmektedir.
 • Bu şirketler, aracı kurumların takas ve muhasebe işlemlerindeki operasyonel sürelerini yönetecek yazılımları da geliştirir.

 • Sermaye piyasası araçlarının işlem gördüğü pazar yeridir.
 • Yatırım kuruluşlarından iletilen emirler Borsa İstanbul’da eşleştirilir.
 • Sunduğu ürünlerle yatırımcının risk yönetimine yardımcı olur.

 • Türkiye’nin merkezi takas kuruluşudur.
 • Borsada işlemi gerçekleştirilen yatırım araçlarının nakit ve menkul kıymet takası burada gerçekleştirilir.
 • Bu işlemler; pay, borçlanma araçları, yurt dışı sermaye piyasası araçları, türev araçlar ve kıymetli madenler ile ilgilidir.

 • Türkiye’nin merkezi saklama kuruluşudur.
 • Müşterinin sahip olduğu menkul kıymetlerin kaydı burada tutulmaktadır.
 • Hisse senetleri, yatırım fonları, özel sektör borçlanma araçları, borsa yatırım fonları, varantlar ve devlet borçlanma araçları hak sahibi bazında kayden izlenmektedir.
 • Yeni sermaye piyasası araçları mutlaka tamamen kaydi olarak yapılmaktadır.

 

Kamu kurumu niteliğinde, özdüzenleyici bir meslek kuruluşu olan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Sermaye Piyasası Kanunu ile 11 Şubat 2001’de kurulmuş ve Nisan 2001’de faaliyete geçmiştir.

Sermaye piyasasında faaliyette bulunan tüm banka, aracı kurum, portföy yönetim şirketleri ve yatırım ortaklıkları TSPB üyesidir.

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. (SPL) Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan görevlendirme ve yetkilendirme çerçevesinde faaliyette bulunmak üzere 2011 yılında kurulmuştur.

SPL, sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışanların veya çalışacakların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tespit etmek amacıyla lisanslama sınavları yapmak, ilgili ihtisas alanları itibarıyla mesleki yeterliliklerini gösterir lisans vermek, lisans sahibi kişilerin sicil kayıtlarını tutmak ve lisanslarla ilgili yenileme eğitimlerini düzenlemek hususlarında faaliyet göstermektedir.

Workinton İstanbul’da 13, Ankara’da 2, İzmir, Bursa ve Katar’da 1’er olmak üzere 20.000 metrekareye varan 18 şubesiyle kurumsal ve bireysel üyelerine Toplantı Odası, Hazır Ofis, Sanal Ofis ve Coworking alanlarında 2012 yılından bu yana hizmet veren paylaşımlı ofis sağlayıcısıdır. İnovasyon çözümlerine odaklanmış bir ekibe sahip olan tek coworking şirketi olan Workinton, kurumlara Kuluçka Merkezi, Hackathon, Meetup ve Kurum İçi Girişimcilik alanlarında da hizmet sunmaktadır.


Habitat Derneği (Habitat) sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Gençlerin sürdürülebilir kalkınmada etkin rol oynamasını hedefleyen Habitat, 1995 yılında Kopenhag Sosyal Kalkınma Zirvesi’nde ve Birleşmiş Milletler Habitat II Zirvesi için bir araya gelen aktivistler tarafından 1997 yılında kurulmuştur.

Bütün çalışmalarında hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla çok paydaşlı ortaklıklar kuran Habitat, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) stratejik ortağıdır.


İçerik ve tasarım, yapım ve yönetim, PR ve pazarlama hizmetlerini yek elden sağlayan; sponsor ilişkileri hizmetiyle bütçeyi rahatlatan; stratejik marka işbirlikleri ile etki alanını genişleten; yaratıcı çözümleriyle fark yaratan; etkinliği ‘anahtar teslim’ hayata geçiren; çözüm ortağı, zirveye taşıyan akıl fikir merkezi ve algı sihirbazı yapım, üretim ve danışmanlık ajansıdır.


Yüz yıllık habercilik tecrübesiyle dünyada yüze yakın ülkede bulunan muhabir ağıyla Anadolu Ajansı, finans sektörünün ihtiyaçlarına yönelik olarak kurduğu “AA Finans” ile bu alanda çalışan kurumlara ve profesyonellere özel hizmet vermektedir.

aafinans.com üzerinden hizmet veren Anadolu Ajansı’nın finans sektörüne ilişkin hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız…


IEEE Türkiye Öğrenci Kolları, Türkiye’de 103 üniversitede 7 binden fazla öğrenci üyesi bulunan, Türkiye’nin en aktif öğrenci yapılanmalarından biridir. Teknolojinin insanlık yararına geliştirilmesi için faaliyet gösteren, Dünyanın en büyük teknoloji kuruluşu olan IEEE’nin öğrenci yapılanmasının bir parçası olan IEEE Türkiye Öğrenci Kolları, bilim ve teknolojinin insanlık yararına geliştirilmesini kendine misyon edinmiş ve vizyonu gelişirken geliştirmek olan lisans ve yüksek lisans öğrenci üyeleri ile, Robotik & Otomasyon, Bilgisayar Bilimleri, Güç ve Enerji, Haberleşme, Eğitimsel Faaliyetler, Mühendislikte Kadın, Sağlık ve Biyoloji’de Mühendislik gibi başlıklar altında çalışmalar yürüterek ülkemizde ve dünyada teknoloji ve sanayinin gelişmesi için faaliyet göstermektedir.


Investing.com, 44 dilde yayın yapan ve dünya çapında 250 borsa için anlık veriler, fiyatlar, grafikler, finans araçları, son dakika haberleri ve analizler sunan bir finans piyasaları platformudur. 21 milyonun üzerinde aylık kullanıcısı ve 180 milyondan fazla kullanıcı oturumuyla Investing.com, SimilarWeb ve Alexa’ya göre dünyanın en büyük üç finans sitesi arasındadır.


Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk 50 sitesi arasında yer alan, aylık 12 milyon ziyaretçisine son teknolojileri en hızlı şekilde ulaştıran Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesi.

 


Türkiye’de 1994 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteren TAB Gıda’nın hızlı servis sektöründeki faaliyetleri, 1995 yılında Burger King®’in master franchisee haklarını alarak Türkiye’ye getirmesiyle başlamıştır. Burger King®, bugün Türkiye genelindeki 650’den fazla restoranı ile lezzet düşkünlerine hizmet vermektedir.

Sponsor Başvuru Formu

  Serathon-in Sermaye Piyasası Yazılım Maratonu sponsorluk dosyamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.